Új Szó, 1979. október (32. évfolyam, 231-257. szám)

1979-10-12 / 241. szám, péntek

Alakul a válogatott arculata MENNYIT ÉR A 4:1-IS GYŐZELEM? Még a legderüláíóbb szurkolók sem gondollak arra, hogy a csehszlovák labdarúgó válogatott ilyen fölényes biztonsággal győzi le Európa-bajnoki mérkőzésen a svédeket. Mégy gólt rúgni az északiaknak, méghozzá mind at négyet akcióból, nem mindenanpi dolog. Nemcsak csehszlovák viszonylatban. A szerdai találkozó Is jelezte: alakul a válogatott arculata, já­tékstílusa. játékfellogása; egy ütőképes csapat van láthatá­ron ... Jozef Vengloš edző kitönő pe­dagógus és pszichológus. Ezt nemegyszer bizonyította a Slo­van együttesében is. Szinte min­den mérkőzés előtt iképes meg­felelő hullámhosszra állítani, fanatizálni a játékosokat, hogy azok aztán gyengébb játék ese­tén is képeseik legyenek jó eredmény elérésére. A szerdai 90 percből hetven percen át az erlk öl cs i-akara t i tulaj do n sá gok jó játékkal is párosultak. Főleg a csatársor és a középpályások futballoztak úgy, ahogy azt el­várjuk a címeres mez viselői­től. Az állandó mozgás | Neho­da), az egyéni párharcokat tu­datosan kizáró, gyors, kombi­nációs játék (Panenka. Vizeik), a lankadatlan támadóikedv ered ínényezte a négy gólt. Az ak­ciók nem voltak sablonosak, szinte minden irányból vezel- ték azokat a csehszlovák lab­darúgók. Az ügyes helyzetfel­ismeréseik utáni lyukra tiltások rendre zavart okoztak az ellen­fél védelmében, amely mondjuk meg 'őszintén: nem volt túlsá­gosan magabiztos. Amolyan vo­nal védekezéssel próbálkoztak a svédek és mintha csak a lestak- tilkájukban bíztak volna, mert védőjátékuk nélkülözte a na­gyobb tervszerűséget. Ez a mo­mentum mit sem von le a gó­Már a Honvéd vezet A magyar labdarúgó NB 1 10. fordulója után a Honvéd vette át a vezetést. A 11. forduló csak október '20-án kerül sor­ra. A közbeeső időben a Ma­gyarország—Finnország EB se­lejtezőt játsszák jokt. 17-énj. A 11. forduló párosítása a kő­vetkező lesz: Honvéd—Salgótar­ján, Tatabánya—Driósgyór, Pé­csi VSK—Ferencváros, Rába ETO—MÁV Előre, Zalaegerszeg —Újpesti Dózsa. Vasas—Pécsi MSC, Videoton—MTK VM. Du­naújváros— Békéscsaba, Volán — Debrecen. Az Újpesti Dózsa—Tatabánya mérkőzés góljait Schumann és Fekete, illetve Kovács lőtte. A Ferencváros—Volán találkozó góllövője a vendégeik játékosa, Szepesi volt. 1. Honvéd 30 6 3 1 18:11 35 2. Ferencváros 10 5 4 1 25:12 34 3. Videoton 10 5 3 2 18:13 33 4. Diósgyőr 30 6 0 4 15:10 32 5. Vasas 10 4 3 3 23:18 31 6. PMSC 30 4 3 3 34:10 31 7. Rába ETO 10 5 1 4 17:19 11 8. MTK VM 10 3 4 3 15:34 10 9. Debrecen 10 3 4 3 13:12 10 10. ZTE 10 4 2 4 34:14 10 11. MÁV Előre 30 3 4 3 14:15 3 0 12. Békéscsaba 10 4 2 4 15:17 1Ű 13. Tatabánya 30 4 1 5 15:15 9 14. Op. Dózsa 30 4 1 5 20:24 9 15. Volán 10 3 3 4 13:19 9 16. Salgótarján 10 1 4 5 10:16 6 17. Dunaújváros 30 1 3 6 13:20 5 18. PVSK 10 1 3 6 7:18 5 SPANYOLORSZÁG — JUGOSZLÁVIA 0:1 A csehszlovák—svéd mérkő­zésen kívül még két labdarúgó EB selejtező került sorra. Krak­kóban Lengyelország együttese csak 2:0 10:0) arányban győ­zött a sereghajtó Izland ellen. IIV. cs.) így gólarányt nem ja­vított, vagy talán a hollandok elleni mérkőzésre tartalékolt?! Góljait Ozaga lőtte. 1. Lengyelország 751112:3 11 2. Hollandia 3. NDK 4. Svájc 5. Izland Valenciában i együttese 1:0 6 5 0 116:3 64 1111:6 9 7 20 5 5:13 4 Ő 0 0 tí 2:21 0 Spanyolország (1:0) arányban kikapott Jugoszláviától. Ismét hagyományosan szikrázó talál­kozó volt, Alsanco és Kriszte- vics kiállításával, sok sárga lappal. A gólt Surjak az 5. (percben lőtte. 1. Spanyakirszág 5 3 11 10:4 7 2. Jugoszlávia 4 2 0 2 7:5 4 3. Románia 4 12 1 6:6 4 4. Ciprus 3 0 12 1:9 1 A 21 évesek EB selejtezőjé­ben: Jugoszlávia—Spanyoloi szág 1:1. Oolimpiai selejtező: Finnor­szág—NSZK 0:0. kuk értéikéből, amelyek szép, szellemes, az edzéseken sokszor gyakorolt kiugrások után szü- íetlek. Gondoljunk fsaik Nebo­dá ra és az őt támadásba küldő Jurkemikra, vagy a Panenka— Kroupa — Vizeik hármas ,, há­romszögelésére" a negyedik gól előtt. Régen láttunk a csehszlovák válogatottól annyi gyors, folya­matos akciót, mint szerdán es­te. Annak ellenére is, hogy a védelem a támadások indításá­nál körülményes és pontatlan volt. Éppen ellenkező előjellel futballozott a Kozák— Stam- bachr—Panenka középpályás sor. Gyorsan, találékonyan ját­szottak és gondolkodtak, játé­kukban nem volt oldaladogatás, hátrapassz. mindig az ellenfél kapujához vezető legrövidebb és legegyszerűbb utat tartották szem előtt. Kozák goit lőtt. Pa­nenka három átadása pedig gólt eredményezett A cseh­szlovák válogatott azért is nyújthatott kiegyensúlyozott és jó teljesítményt, mert senki »em játszott kimondottan gyen­gén. Talán csak Ondruš volt halványabb a szokottnál, bi- jRonytaíanul. nehézkesen moz­gott. Meglepően jól, magabiz­tosan futballozott viszont a csereiként beállt Jurkemük. ki­nek átadásából lőtte Nehoda a mérkőzés fontos első gólját. A szerdai találkozó nemcsak eredménye miatt hízelgő a csehszlovák csapat számára, ha­nem a mutatott játék miatt is. Hosszabb idő után ismét volt Jantácia a válogatott labdarú­gók játékában. És ez biztató a lövőt illetően. Persze éppen a lövő és a még nehezebb ellen­felek elleni mérkőzések mutat­ják majd meg igazán, bogy tar­lós lesz-e ez a javulás. A kez­det derűlátásra ad okot. Legkö­zelebb a francia válogatott (no­vember 17., Párizs), majd Lu­xemburg (november 24., Prága) következik. Az előbbi összecsa­pás jó alkalom lesz az újabb konfrontálásra. Mert az olasz- országi nyolcas döntőben már nem lesz a svéd válogatotthoz hasonló mérsékelt képességű csapat. Tudják ezt a játékosok és Vengloš edző is. Minden bi­zonnyal ilyen értelemben ké­szülnek az elkövetkező felada­tokra. ÍT. V.) Vere ség o g t; ge s z I a vök tó E iCSTKj — A Párizsban folyó röplabda Európa-bajnokságon i» csehszlovák lérti válogatott a döntő csoportban kikapott Jugoszláviától és ezzel nem tudta kiharcolni az EB-n az olim­pián való részvételt. A jugoszláv röplabdátok Európa-bajnoki jó teljesítménye meglepetésnek számít, de a Csehszlovákia elleni győzelmükkel bebizonyították, hogy eredményeiket nem a véletlennek köszönhetik. A női döntőben a magyar válogatott, bár «z első játsz­mában nehezen jemliijt lálék- ba, a végén biztos 3:0 arányú győzelmet aratott Románja le­let t, és az NDK-vaJ. valamint a Szovjetunióval együtt még veretlen, A második forduló eredmé­nyei — férfiak: Jugoszlávia — Csehszlovákia 3:1 fi ft. —7, 7, 13), Franciaország — Olaszor­szág 3:1 (—7, 10. 12. 8), Szov­jetunió — Lengyelország 3:0 S14. 9. 12). A 7—12. héiyért: Románia — Görögország 3:1 .*{—13., 14, 1. B). Magyarország — Belgium 3:1 (11, 9.'—7. 9). Nők: Szovjetunió — Bulgária 3:2 {10, 7, —10 —9 11), Ma­gyarország — Romániai 3:0 114. 11. 8). A 7—12. helyéri: Csehszlo­vákia — Jugoszlávia 3:0 (11, 14, 6j, Lengyelország — Fran­ciaország 3:2 112, 7. —9. —9, 4). Az Európa -bajnok ság két döntő esoiportjának állása: FÉRFIAK 1. Szovjetunió 2 2 0 6:2 4 2. Franciaország 2 2 0 6:3 4 3. jugoszlávia 2 1 1 '5:4 3 4 'Lengyelország Z 3 1 3:4 3 5. Csehszlovákia 2 0 2 3:6 2 6 Olaszország 2 0 2 2:6 2 NŐK í. NDK 2 2 0 6:0 4 2. Magyarország 2 2 0 6:2 4 3. Szovjetunió 2 2 0 6:4 4 4—6. Románia 2 0 2 2:6 2 Hollandia 2 0 2. 2:6 2 Bulgária 2 0 2 2 6 2 hrter — Siradyne 91:109 (47:46) Jkollár) A kosárlabdázás hí­vei ezúttal első ízben láthattak BEK mérkőzést a tégla mezei sportcsarnokban. Az Inter Bra­tislava ellenfele a nyolcszoros olasz bajnok Virtus Si nudy ne Bologna együttese volt. Az első lélidőben Kropilákék remek teljesítményt nyújtottak és a mintegy 3000 nézőnek örömet szereztek-szemre is szép# szel­lemes és eredményes játékuk­kal. A félidő utolsó perceiben azonban érthetetlenül vissza­esett teljesítményük, hibát hi­bára halmoztak és kilenc pon­tos előnyük kárba veszeti. A második félidőre az ola­szok „belőtték“ magukat, szín­ié hiba nélkül doblak kosárra, védelmük kitűnően működött, elsősorban Kropilákra vigyáz­tak, őrizték figyelmesen, s ez döntötte el a találkozó sorsát. A nagy nevekkel — McMillan, Csoszics, Bér tol otti — teletűz­delt bolognai csapat megérde­melten nyert ilyen arányban ss, bár az elején úgy tűnt, szo­rosabb lesz a végeredmény. A Gottwaldov veresége (CSTK) — A 8. forduló mérkőzéseivel folytatódott a női kézilabda-liga A torduló érdekessége volt, hogy a vezető és addig veretlen Gottwaldov egy góllal kikapott Prešovon. Nem ment a játék a nyárasd iák nak. akik saját pályájukon szen­vedtek vereséget az ugyancsak újonc Zora Olomouctól. To poFn íky—Zora Olomouc 14:17 17:7). Mindkét csapat ide­gesen kezdett a mérsékelt szín­vonalú találkozón. iA vendégeik talállak magúikra előbb, akik a 16. percben szerezték meg a vezetést, azt nem engedték ki a kezükből. A hazaiak veresé­gében elsősorban a kapus és a védelem gyenge játéka a ludas Góldobók: Polacsekné 7, Né­met liné 5, Halmová és Nagy né egy-egy, illetve Janecková tí, Dopitová 4. Inter—Štart 1B15 (8:9). A Slart egyenrangú ellenfele volt a bajnoknak, a 38. percig ve­zetett is. Később több hibát vétettek játékosai, s ezt az Inter kihasználta. Góldobók: Zemanová és Pavlasová 5—5, ill. Boledovičová 3, Kufková 4. ZMDŽ—Iskra Partizánske 20:20 (10:10). Gyenge színvo­nalú játéikot hozott a találko­zó, A Partizánske 30 másod­perccel a mérkőzés befejezése előtt egyenlített. Prešov—Gottwaldov 17:1.0 (10:5). A Prešov nagyon jó tel­jesítményt nyújtott, a mérkő­zés folyamán hat góllal is ve­zetett. Góldobók: Labayová 5, ill. Foltýnová 9. Jednota Trenčín—O deva Hlo­hovec 24:17 (11:10). A Trenčín csak szünet után találta meg a vendégek védekezésének ellen­szerét Góldobók: Bokolová 9, ill. Kollárová és Michalčíková 4—4. A bajnokság állása egy for­dulóval az őszi idény befeje­zése előtt: 1. Gottwaldov 8 7 0 1 161:110 34 2. Partizánske 8 6 1 1 140:127 13 3. Trenčín 8 4 1 3 155:144 9 4 Inter 8 4 1 3 142:127 9 5. Prešov 8 4 1 3 146:148 9 6. Olomouc 8 3 1 4 105:125 7 7. Topolriíky 8 2 2 4 142:145 6 8. Štart 8 2 1 5 133:131 5 9. Hlohovec 8 2 1 5 120:150 5 10. ZMDŽ b 1 1 6 109:135 3 MA: SLÁVIA — PLASTIKA NITRA A válogatott sikeres szereplése után az érdeklődés ismét az I. labdarúgó-liga felé fordul. A 9. forduló első találka* z;ója, a SLÁVIA—PLASTIKA NITRA mérkőzés ma kerül sorra, s ezen nagyon nehéz feladat vár a sikeres újonc nyitrai együttesre. Pontszerzése nagy fegyvertény lenne. Szombaton a kővetkező mér­kőzések lesznek: Škoda Plzeii —Dukla Praha. Kérdés, meny­nyire vette igénybe a bajnok játékosait a válogatottban való szereplés. Valós körülmények között a vendégek teljes sike­re várható. Slovan—Lokomotíva Košice (14.30-ikor kezdik). Eddig nem talált magára a hazai csapat, nem esélyes ezen a találkozón sem. Legfeljebb az segíthet, ha Masnýt és társait felpaprikázta a válogatott találkozó. Bohemians—Trenfcín. Nem vi­tás. hogy minden részében jobb a házigazda. Ezzel az esélyt el­intéztük. Banská Bystrica—Inter. Ott­honában magabiztossá vált a katonacsapat, idegenben ig megbátorodott vendége. Talán a döntetlen sem lenne megle­petés. Spartak Trnava—Zbrojovka Brno. Még a hazai pálya előnye is nehezen segítheti két pont­hoz Švec edző csapatát. A ven­dégeiknél több a jól képzett labdarúgó. ZŤS Košice—Sparia Praha. Házigazdaként eléggé ha táró­SAKK Tál fénykorára emlékeztető len­dülettől, szellemes, de egyben pontos játékvezetéssel nyerte Ri­gában a sakkvilágbajnoki zóna­közi döntőt. Magával a tornával még nem ért teljesen véget a küz­delem: a harmadik-negyedik he­lyet osztó Riblí és Adorján ma­gyar nagymesterek még hat jász- más pfirosmérkőzéssel döntik el, ki kerül Tál és a második helye­zett Polugajevszkij mellett a vi­lágbajnok jelöl lek közé. Tál nemcsak két és fél ponttal előzte meg Polugajevszkijt, de ra­gyogó játszmában le is gyöztp. Ezzel javított kettőjük eddigi mér­legén, mert ez a mérleg 5:1 volt Polugajevszkij javára: íme a játszma: Angol megnyitás Világos: L. Puiugajevszkij — Sötét: M, Tál 1. HÍ3 c5 2. c4 Hf6 3. Hc3 d5 4. ed5: Hd5: 5. e4 Hb4 (Tál a koc­kázatosabb lolytatást választja, tisztáldozat adta, mert 15. Vd3: Hb4 16. Vbl dc4: nagyon jó játé­kot ad sötétnek) 14. ... g5l 15. Kg2 Vc5l 16. Bbl Fg7 17. Hb5 Vc4: | nem 17. ... a6? 18. Fa3 Vc4: 19. Ha7 +1 és 19. ... Ha7:-re 20. Bhcl! Most azonban Hf4 + fe­nyeget) 18. Ve3 Bhf8 19. Bfl (Bf3: vagy g4 is fenyegetett) 19. ... g4 (a6 is jó, de Tál lépése még erélyesebb) 20. Hh4 Hf2:l 21. Hg6 (21. Bf2:-re Bf2: + 22. Vf2: Ve4:+ bástyát nyer, 22. Kf2:-re pedig Bt8+ mattra vezet.) 21. ... Bd3! 22. Ha3 (hasonló állásra ve* zet 22. Vei Bdf3l is) 22. ... Va4 23. Vei Bdf3 24. Hf8: Hd3 25. Vdl Ve4: 26. Bf3: gf3:+ 27. Kfl (Vf3:? — HeL +) 27. ... Vf5! 28. Kgl Fd4+ és világos feladta. 1.122. sz, tejtörő V. Csepizsnij („64“ — 1978, I. díj) Világos indul és 2 lépésben mat­tot ad (2 pont) mert 5. ... Hc3: 6. dc3:l után egy Timman elleni montreali játszmájában némi hátrányba ke­rült) 6. Fc4 Fe6I 7. Fe6: Hd3 + 8. Kfl fe6: 9. Hg5 (számításba jött 9. Ildi) 9. ... Vb6 (játszható e helyen Vd7 mellett Hc6 vagy Ha6 is) 10. Ve2 c4 11. b3 h6 12. Hf3 (12. Ha4 Vd4 13. He6:-ra akár Ve5, akár Val: 14. Vh5 + g6 15. Vg6: + Kd7 sötétre előnyös, de számítás­ba jött 12. Hh3) 12. ... Hc6 13. br.4: 0—0—0 14. g3 (az utólagos elemzések szerint a legtöbb esélyt a 14. ild5 ed5: 15. ed5: átmeneti Ellenőrző jelzés: Vilá­gos: Kh2, Vg4, Bbl és b3, Hgl, Fel és h3, gy: e2, f 2, g2 (10 báb). Sötét: Kfl, Ba3, Hg3, Fh5, gy: b2, c5, d4, h4 (8 báb). A megfejtés beküldésének határideje: október 22. A megfejtések az 0) Szó szerkesztőségének cí­mére küldendők „Sakk* megjelöléssel. A helyes megfejtést beküldők kö­zül ketten minden héten könyvjutáimat kapnak, to­vábbá állandó fél­éves megfejtési létraver­senyt vezetünk. A megfejtések közlésé­be sajnálatos hibák csúsz­tak be, ezért most közöl­jük a helyes megfejtése* két: Az 1118. sz. fejtörő (P. Hoff­mann) helyes megfejtése: 1. Vc3Ü Az 1119. sz. fejtörő (O. Stocchi) helyes megfejtése: 1. Hg3ü és az 1120. sz. fejtörő (H. Ahues) he­lyes megfejtése: 1. Hg4—e5:M (nem fogadjuk el az 1. He5: meg­fejtést, illetve a«okét, akik mind­két huszárlépést ;— Hfe5: vagy Hge5: lehetségesnek tartották). A téves közlésekért fejtörőink elné­zését kérjükl Az e heti nyertesek: Szlávik Gyula mérnök, Nové Zámky, Witt- ner László, Košice. DELMAR GÁBOR A Csehszlovákia — Svédország labdarúgó mérkőzésen Vizek a hazai csapat negyedik gólját lövi (CSTK felvétele) zott ahhoz a ZŤS, hogy győ­zelmére számíthassunk. A talál­kozó 13,30-ikor kezdődik, s a TV közvetíti. Baník Ostrava—RH Cheb. iA papírforma biztos hazai győ­zelmet ígér. ZALA J. A SPORTFOGADÁS HÍREI A Sazka 42. játékhetének pá. rositása 1. LABDARÚGÓ-LIGA 1. Dukla Praha — Zbrojovka Brno, 2. Sparta Praha — Spar­tak Trnava, 3. Inter Bratislava — ZTS Košice, 4. RH Cheb — Dukla Banská Bystrica, 5. Plas­tika Nitra — Baník Ostrava, 6. Jednota Trenčín — Slovan Bratislava, 7. Škoda Plzeň — Bohemians Praha. I. JÉGKORONG LIGA S. Slovan Bratislava — Sparta Praha, 9. Poldi Kladno — VSŽ Košice, 10. Dukla Jihlava — TJ Vítkovice, 11. Motor Č. Bu­déjovice — Škoda Plzeň, 12. Zeior Brno — Dukla TrenCín.